Červen 2016

Vytváří škola stejné názory?

20. června 2016 v 13:31 | MarX |  Aktuality
Na počátku byla otázka, zda nás může škola i dnes, v časech svobody, nějak zásadně názorově ovlivňovat. Rozhodl jsem se pro provedení protovýzkumu prostřednictvím dotazníku, který by odhalil, zda v nás škola zanechává, mimo jistě rozdílné míry znalostí, také nějaké pocitové (emotivní) poznatky.

Průzkum jsem se rozhodl zúžit na pocitový vztah k několika významným jménům českých dějin, protože při téměř každé debatě na toto téma, má každý Čech nějaký názor. Každý se nějak postaví ke Karlu IV. (v televizní anketě se stal Největším Čechem), nebo naopak ke Klementu Gottwaldovi (pravidelně zabírá poslední příčky podobných anket). Tyto debaty mají jedno společné, nejde o historický komentář ke skutkům těchto osobností, ale čistě emotivní zaujetí.

Výsledky dotazníku by měly nastínit, zda škola (a také další vedlejší vlivy - rodina, přátelé, společnost, televize) ovlivňují myšlení lidí ve velkém měřítku. Proto dotazník oslovuje všechny věkové skupiny. Zajímavé jistě může být, zda s vyšším vzděláním mizí některé jednoduché černobílé pohledy na dějiny a člověk již tolik nedbá na mytické stavění čistých hrdinů a zcela zkažených padouchů. Nebo tomu tak není?

V případě, že dotazník dosáhne nějakého smysluplného počtu respondentů (100, kterými Survio limituje free verzi), zveřejním zde výsledky, které budou i přes chabou metodologii, jistě drobným příspěvkem k zajímavému počtení na blogu.cz. Proto bych Vás chtěl požádat o jeho vyplnění a případné šíření. Děkuji všem :). Odkaz níže.


Zajímavý dotazník pro studijní účely

19. června 2016 v 17:20 | MarX |  Aktuality
Vyplňte prosím následující krátký a anonymní dotazník pro studijní účely, děkuji :).