Říjen 2015

Jonathan Strange & Mr Norrell (2015) - (TV seriál)

4. října 2015 v 13:26 | MarX |  Filmy
Jonathan Strange & Mr Norrell je povedenou britskou sedmidílnou minisérií z dílny BBC. Pro všechny, kteří se chtějí pobavit u kombinace žánrů fantasy a historické drama, nabízí tato neambiciózní oddechovka to pravé. Pro fanoušky knižní předlohy od Susanny Clarke to každopádně nebude zklamání.

Oficiální propagační materiály seriálu (BBC, Endemol).

Nacházíme se v Anglie během napoleonských válek z počátku 19. století. Již před třemi sty lety se z Anglie vytratila všechna magie a její pozůstatky přetrvaly pouze v několika vzácných knihách magie, které zkoumají spolky teoretických mágů. Praktikující mág již téměř patří pouze do říše legend a mýtů.

Avšak existuje dávné proroctví starobylého Krále Havrana, které slibuje navrácení magie do Anglie prostřednictvím dvou mágů, jednoho ustrašeného a druhého arogantního. Tajemný Král Havran se jednou vrátí a navrátí Anglii starou magickou slávu.

Pan Gilbert Norrell je tajně praktikujícím postarším mágem, který žije v ústraní agrární severní Anglie, kde na svém sídle postaveném z kamenů panství Krále Havrana shromažďuje veškeré knihy magie, které studuje. Jako první vstupuje do centra Anglie - Londýna, s vidinou, že z magie učiní opět respektovaný obor. Ve své snaze je ovšem až příliš nekompromisní a tvrdohlavý.

Jonathan Strange je mladý, zajištěný, ale rozmarný gentleman. Poté, co v sobě odhalí přirozený talent pro magii se stává učněm Norrella. Svého mistra ovšem brzy překoná a jeho hlad po magii začne sahat za pomyslné dveře, které Norrell uzavřel - po černé a dávnověké magii. Střet cílů a neshody ohledně využití starobylé magie vedou k rozkolu mezi žákem a učitelem, který se zvrhne v nepřátelství a vlnu intrik.

Minisérie nabízí kouzelný fantasy svět se zajímavými postavami a příjemným zobrazením magie a kouzel. Ponurá viktoriánská doba se k tomuto tématu také velice hodí a k tomu vyobrazený tradiční střet myšlenek a idejí mezi učitelem a žákem nabízejí dostatečný důvod ke sledování. Seriál režíruje Toby Haynes, který je již téměř veteránem BBC, jež například točil několik dílů k seriálům Doctor Who (2010-11) či k Sherlockovi (2012).