Narcos (2015) - (TV seriál)

6. září 2015 v 12:56 | MarX |  Filmy
Období quality TV rozhodně nekončí a vedle stanice HBO znovu potvrdil renomé vysoké kvality produkce i Netflix, který má navíc tu výhodu, že zveřejňuje všechny díly najednou a chtivý divák tak má možnost okamžitého samostatného dávkování. A nový seriál Narcos je opět trefou do černého.

* Oficiální propagační materiály seriálu Narcos (2015) - Netflix.

Netflix je dnes vedle HBO skutečným tahounem progresivní quality TV. Po skvělých seriálech House of Cards, Orange Is the New Black či většinou opěvovaném Daredevilovi, nyní vydal desetidílnou sérii z dusné Kolumbie osmdesátých let 20. století. Za snímkem o kariéře drogového barona Pabla Escobara stojí brazilský režisér José Padilha, který proslul svými autentickými filmy Tropa de Elite (Elitní jednotka) a Tropa de Elite 2. Někteří ho možná budou spíše znát z amerického remakeu Robocopa, jež byl ovšem spíše průměrný.

Tvůrci seriálu Narcos dále jsou Chris Brancato, Carlo Bernard a Doug Miro. Tím se znovu ukazuje, že autorské seriály dnes mají vyšší potenciál než kdejaké recykláty či seriály s klišé obsahem. Narcos si jde svou vlastní cestou, která mnohdy připomíná spíše hraný dokumentární film o životě Pabla Escobara a dvou agentů americké DEA, kteří po něm jdou. Podmanivý hlas vyprávějícího agenta Murphyho neustále chrlí jména, data, místa a čísla, a přesto je děj přehledný a nenudící. Možná je tedy toto ta správná cesta, jak do budoucna dělat historické dokumenty.

Agenti Steve Murphy (hraje ho Boyd Holbrook) a Javier Peña (Pedro Pascal) musí vstoupit do světa plného násilí a korupce, což se plně odráží v jejich přeměnách osobností. Především v případě agenta Murphyho, který do kolumbijské reality vstupuje jako americký skaut, aby nakonec přijal mučení a vyhrožování za legitimní nástroje vyšetřování. Ale když jste v zemi, která se stala peklem a proti vám stojí sám ďábel, tak co jiného očekáváte?

Sám Pablo Escobar, v podání výtečného Wagnera Moury, je vykreslen jako ambiciózní a nekompromisní člověk pocházející z chudých a kriminalitou prolezlých poměrů. Od mládí se věnoval pašování a podplácení, není proto divu, že v momentě, kdy se objevila možnost pašování drog, Escobar rovnou vybudoval impérium. Ovšem i Escobara zradily jeho ambice a dohnaly vlastní hříchy.

Když se člověk rozhodne ovlivňovat věci ze stínů, řídit obchod pomocí úplatků a korupce, dokonce založit kartel a žít si lépe než kolumbijský prezident, je záhodno, aby se držel dál od záře reflektorů. Ne tolik pro Escobara, který se chtěl s obrazem novodobého Robina Hooda stát politikem a jednou i prezidentem. Smetánka ho ovšem nepřijala a od té doby začíná příběh zhrzeného a hlavně chybujícího člověka, jež se neštítil rozpoutat teror a vzít si za rukojmí celou Kolumbii.

Po krveprolití byla vláda nucena přijmout nabídku Escobara, že si vybuduje vlastní vězení, do kterého se zavře a nechá se hlídat sebou najatými strážnými. Avšak i přesto, že si nechal postavit luxusní věznici se všemi výdobytky doby, klec zůstane klecí ať si ji vyzdobíme jakkoliv. A tím se Escobar stal ještě více paranoidním, což vedlo až k závěru seriálu, jehož konec je otevřený a přichystaný pro druhou sérii.

Tvůrci opět přichystali skvělou podívanou a s relativně neznámými herci vytvořili unikátní snímek, v němž funguje všechno, včetně skvělých hereckých výkonů, kamery i hodící se hudby. Ukázka špinavosti Kolumbie, syrovosti reality v zkorumpovaném státě a nevtíravý způsob vyprávění, udělaly z Narcos unikátní seriál, který by si nikdo neměl nechat ujít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Egoped Egoped | E-mail | Web | 9. září 2015 v 18:44 | Reagovat

Diky za tip :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama