Strašidla nejsou pod postelí, ale kolem nás

30. července 2015 v 20:53 | MarX |  Aktuality
Když jsem byl malý, tak mě možná děsila strašidla zalezlá pod postelí, u kterých hrozilo, že mi každou chvíli zlomyslně ukousnou libovolnou, z postele vyčnívající, končetinu. Dnes mě ale děsí úplně jiný druh strašidel - lidé a jejich vnitřní démoni.

Na internetových zpravodajských serverech se dnes dočtete, že v USA bílý policista opět zastřelil Afroameričana (černocha, Američana tmavé barvy kůže či jakkoliv chcete). Stalo se tak během dopravní kontroly, kdy zmíněný Afroameričan odmítl vystoupit z vozu a pokusil se policejní hlídce ujet. Policista ihned zareagoval střelou do hlavy oběti.

Můžeme se bavit o tom, proč řidič nevystoupil a proč se pokusil ujet, stejně jako proč si policista, který je nyní obviněn z vraždy, myslel, že střela do hlavy je nejlepší způsob, jak zabránit pokusu o útěk. Můžeme se také bavit o psychologii lidí, kteří se snaží ujet policistům či o psychologii policistů. To všechno jsou dobrá témata k diskusi.

Když ovšem vstoupíte do diskuse k výše zmíněnému článku, která udávala přes tisíc komentářů, zjistíte, že Čechy na celé kauze zajímá zcela jiná věc, a to, že se v článku vyskytují sousloví "bílý policista" a "černá oběť". Diskutující to považují za rasismus naruby. Stěžují si, že kdyby to bylo naopak, tak by se rasa nezmiňovala. Přesněji řečeno, píší, že kdyby černoch okradl bělocha, nikdo by o rase nemluvil. A pak mluví o rasismu naruby…


Jak špatně na tom musí společnost být, když jediná emoce, kterou vyvolá nepřiměřený zásah na neozbrojeného člověka, je pocit ukřivdění z nadržování rasovým menšinám? Diskutující zcela neprozíravě píší, že není nic špatného na tom zastřelit člověka, který nerespektuje nařízení policisty. Ale je ospravedlnitelné zastřelit někoho za pokus o ujetí během dopravní kontroly?

Máme policii, zákon, soudy a věznice. Tyto instituce mají zajistit potrestání protizákonného chování, ať si už o jejich funkci a reálnému fungování myslíme cokoliv. Kdy se do legitimního prosazování zákona vetřel odstřel za pouhé přestupky? A co více, kdy se stalo, že to společnost začala nejenom tolerovat, ale také podporovat? Kam takový přístup může dojít?

Oběť nepřiměřeného zásahu policisty jistě měla svůj důvod k pokusu o útěk a ten důvod se pravděpodobně zakládal na protizákonné činnosti. Dotyčný byl zastaven údajně pro chybějící SPZ. Ale to zkrátka nemůže být důvod k zastřelení. Oběť nevytáhla žádnou zbraň, jen se pokusila ujet tak, jako to denně dělají stovky řidičů. Na vině je jasně policista, který nezvládl svou roli a reagoval přehnaně, dle zveřejněného videa pravděpodobně neustál hrotící se situaci.

Rutinní situace tak skončila smrtí řidiče a hrozbou vězení pro policistu. V USA znovu vyvolala rasovou otázku a přidala další zářez do mediálně ostře sledovaných zabití černochů bílými policisty. Akt povede k další vlně protestů a vyhrocení vzájemných vztahů mezi obyvateli USA. Ovšem zcela nejvíce ostudným faktem je smýšlení některých českých internetových rádoby diskutérů, kteří se na diskusích vzájemně podporují v nesnášenlivosti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kosma Kosma | Web | 30. července 2015 v 23:53 | Reagovat

Tak s čistým svědomím - já přemýšlela po vykreslení situace o zpřísnění psychotestů pro poliše, tu barvu pleti mě tu vůbec nenapadlo řešit!
Pokud to lidi na diskuzích tolik řeší, bude to tím, že rasismus je u nás pořád skloňován ve všech pádech, přitom skutečný rasismus v ČR zažívá málokdo: manžel byl nedávno v Arabských Emirátech, kde lidi doteď nastupují do MHD podle Rasy (nekecám!). U nás nazve státní úředník ve FB diskuzi Roma "Cikorkou" a letí z práce...

2 Egoped Egoped | E-mail | Web | 31. července 2015 v 20:52 | Reagovat

Shodou okolností jsem to video viděl a taky ještě několik dalších, protože takovych sedm osm podobných "rasových" případů shrnuli myslím NYT v jednom článku. Mě dost překvapilo, jak hrozně rychle policista stihl vytáhnout pistoli a vystřelit. Údajně ze strachu, že ho řidič strhne autem pod něj a přejede. Nevím no, nechť soud rozhodne.

Nicméně s přihlédnutím k počtu policistů v USA, jejich kamerám v autě či na rameni a pravděpodobnosti, že se určitá část magorů k policejním složkám dostane, asi není tak šokující, že se takových scén několik odehraje :/

Ale ty jsi psal o něčem jiném, já vím. Nejspíš v tom bude ta "stará dobrá" touha člověka z lidu po pořádné spravedlností a frustrující pocit, že když někdo udělá něco špatného (jako např. že nemá značku na autě nebo řidičák a chce ujet), tak jsou za to nedostatečné tresty.

[1]: a teď je otázka, která z těch dvou možností pojetí a sankcí za rasismus je lepší? Pro mě ta, jak je to u nás :) I když je možná někdy přehnaná.

3 userka userka | E-mail | Web | 3. srpna 2015 v 1:27 | Reagovat

Tohle jsem vůbec nezaregistrovala, takže díky za novinku, i když docela hrůznou. Naprosto jasný selhání policisty. Tomuhle člověku by se už nikdy neměla dostat zbraň do ruky a taky by nikdy neměl vykonávat podobnou "na moci se zakládající" práci.
Vyjadřování lidí v diskuzích někdy nejde brát vážně. Předhánějí se v tom, kdo bude kontroverznější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama