Být intelektuálem? Nikdy!

4. července 2015 v 19:03 | MarX |  Aktuality
O tom, že některé věci se asi nikdy nezmění svědčí neměnící se názor některých lidí na tzv. intelektuály. Z řady internetových diskuzí, ale i z jiných zdrojů, je možné vcelku spolehlivě odpozorovat, jak negativní význam může toto pojmenování mít. Přitom se dle mého soudu nejedná o jedince škodící komukoliv, tak proč tolik zášti?

Kdysi jsem někde četl, že před rokem 1989 v Československu měla slova intelektuál a inteligence hanlivý význam. Tehdy označovala jedince buržoazního původu, kteří se svými zálibami a názory na svět pokoušeli kazit lidovou zábavu a dělný lid samotný (volná parafráze). Vzhledem k době a ideologii to ještě lze pochopit, ale dnes? A důkazů toho, že tento názor přetrvává je mnoho.

V diskuzích se často objevuje nenávist k tzv. intelektuálům především v kontextu liberálních či progresivních prohlášení (typicky "sluníčkových"), která jsou trnem v oku jinak smýšlejícím, pravděpodobně více konzervativním, lidem. Obvykle je takový člověk navíc obviněn z toho, že žije ve velkém městě a nemá kontakt s životem na venkově a v podstatě ani s životem "prostého lidu" (ať je to kdokoliv). V Česku je intelektuál v očích svých odpůrců jistý obyvatel Prahy, jiná velká města, jako Brno a Ostrava se tomuto resentimentu zatím vcelku vyhýbají.


Totéž mínění v "neintelektuálním" (tj. "normálním") lidu potvrdil i prezident Miloš Zeman, když své odpůrce označil za "pražskou kavárnu" a "lumpenkavárnu". Tato zpráva svého času dost rezonovala a varovala před vytvářením takřka třídního nepřítele. Obavy jsou na místě, vždyť, jak je možné, že by se nepřítelem mohl stát člověk, který se pravděpodobně díky dlouhodobému studiu a aktuálně relativně zajištěnému živobytí, zamýšlí nad jinými věcmi než "normální" člověk a bere život z jiného, možná více nemateriálního, úhlu?

Podobně negativní postoj k tzv. intelektuálům je i na různých kulturních databázích, například pokud se jedná o databázi filmovou, objevují se u amerických komedií různé názory o tom, že jsou tyto filmy legrační a kdo to nevidí, tak ať se jde radši dívat "na ta svá intelektuální dramata" (u nás se tato debata obvykle vede po uvedení komedií Zdeňka Trošky). Naopak u uměleckých a divácky náročnějších snímků, se objevují hlasy nepochopení a obviňování z "intelektuálských nesmyslů". Možná by se tedy každý měl dívat na to, co ho zrovna těší a nestarat se o to, co a proč sledují ostatní. Udivuje mě, že většinou tyto kategorické názory píší právě odpůrci intelektuálů, kteří se tak projevují dost možná v sebeobranném mechanismu způsobeném pocitem méněcennosti. Možná.

Nenávisti je na internetových diskuzích mnoho. Většina pochází z neznalosti, strachu a vzájemného nepochopení, ale proč je nenáviděnou kategorií i tzv. intelektuál, člověk nikomu neškodící? Je to člověk tolerantní a otevřený, jenž oproti svým odpůrcům neškatulkuje nebo se o to alespoň pokouší. Věřím tomu, že intelektuál, ani inteligence, by neměla být sprostá slova, právě naopak. Tohoto reliktu jiné doby je třeba se zbavit.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Adéla. HL. Adéla. HL. | Web | 4. července 2015 v 19:21 | Reagovat

Hezky napsané (y) : :-P  :-)

2 jsemany jsemany | Web | 13. července 2015 v 19:20 | Reagovat

Skvělý článek, s myšlenkou naprosto souhlasím.

3 userka userka | E-mail | Web | 24. července 2015 v 21:21 | Reagovat

O tom, že by se takový diskuze vedly, nic nevím. Nejspíš takový servery, kde se pochybný lidi shromažďujou, vynechávám ;)

4 Kosma Kosma | Web | 31. července 2015 v 21:25 | Reagovat

Tak o prezidentské volbě jsem přemýšlela, jak jsem začala číst... Ještě tam chybí, že ti intelektuálové, co jsou negativně vnímáni, mají většinou humanitní vzdělání, často ještě v "pseudooborech".
Mmch, když jsem šla na výšku já, cca 10 let po revoluci, tak se ještě hodně řešilo, jaký má člověk z kterýho oboru uplatnění a i tenkrát měl tento druh intelektuála negativní nádech -  rodičovstvo cenilo, aby dítě vystudovalo a přitom jakoby mělo "svoje řemeslo" :-)
Mně se v závěru poslední prezidentské volby nelíbilo chování ani jedné ze stran "rozdělené společnosti". Docela mi to vzalo veškeré iluze o úrovni naší demokracie...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama