Červenec 2015

Strašidla nejsou pod postelí, ale kolem nás

30. července 2015 v 20:53 | MarX |  Aktuality
Když jsem byl malý, tak mě možná děsila strašidla zalezlá pod postelí, u kterých hrozilo, že mi každou chvíli zlomyslně ukousnou libovolnou, z postele vyčnívající, končetinu. Dnes mě ale děsí úplně jiný druh strašidel - lidé a jejich vnitřní démoni.

Na internetových zpravodajských serverech se dnes dočtete, že v USA bílý policista opět zastřelil Afroameričana (černocha, Američana tmavé barvy kůže či jakkoliv chcete). Stalo se tak během dopravní kontroly, kdy zmíněný Afroameričan odmítl vystoupit z vozu a pokusil se policejní hlídce ujet. Policista ihned zareagoval střelou do hlavy oběti.

Můžeme se bavit o tom, proč řidič nevystoupil a proč se pokusil ujet, stejně jako proč si policista, který je nyní obviněn z vraždy, myslel, že střela do hlavy je nejlepší způsob, jak zabránit pokusu o útěk. Můžeme se také bavit o psychologii lidí, kteří se snaží ujet policistům či o psychologii policistů. To všechno jsou dobrá témata k diskusi.

Když ovšem vstoupíte do diskuse k výše zmíněnému článku, která udávala přes tisíc komentářů, zjistíte, že Čechy na celé kauze zajímá zcela jiná věc, a to, že se v článku vyskytují sousloví "bílý policista" a "černá oběť". Diskutující to považují za rasismus naruby. Stěžují si, že kdyby to bylo naopak, tak by se rasa nezmiňovala. Přesněji řečeno, píší, že kdyby černoch okradl bělocha, nikdo by o rase nemluvil. A pak mluví o rasismu naruby…

Být intelektuálem? Nikdy!

4. července 2015 v 19:03 | MarX |  Aktuality
O tom, že některé věci se asi nikdy nezmění svědčí neměnící se názor některých lidí na tzv. intelektuály. Z řady internetových diskuzí, ale i z jiných zdrojů, je možné vcelku spolehlivě odpozorovat, jak negativní význam může toto pojmenování mít. Přitom se dle mého soudu nejedná o jedince škodící komukoliv, tak proč tolik zášti?

Kdysi jsem někde četl, že před rokem 1989 v Československu měla slova intelektuál a inteligence hanlivý význam. Tehdy označovala jedince buržoazního původu, kteří se svými zálibami a názory na svět pokoušeli kazit lidovou zábavu a dělný lid samotný (volná parafráze). Vzhledem k době a ideologii to ještě lze pochopit, ale dnes? A důkazů toho, že tento názor přetrvává je mnoho.

V diskuzích se často objevuje nenávist k tzv. intelektuálům především v kontextu liberálních či progresivních prohlášení (typicky "sluníčkových"), která jsou trnem v oku jinak smýšlejícím, pravděpodobně více konzervativním, lidem. Obvykle je takový člověk navíc obviněn z toho, že žije ve velkém městě a nemá kontakt s životem na venkově a v podstatě ani s životem "prostého lidu" (ať je to kdokoliv). V Česku je intelektuál v očích svých odpůrců jistý obyvatel Prahy, jiná velká města, jako Brno a Ostrava se tomuto resentimentu zatím vcelku vyhýbají.