Síť revolučních buněk, nová generace hnutí odporu?

18. května 2015 v 20:20 | MarX |  Aktuality
V poslední době se na internetu množí zprávy o akcích Sítě revolučních buněk, jejíž členové jsou označováni za levicové extremisty, tedy společenský druh, který se v novodobém Česku dlouho nevyskytoval. Dvacet pět let od přechodu k demokracii tak vyrostla první generace nespokojená se společensko-politickým vývojem Česka.

Síť revolučních buněk (SRB) v mnoha ohledech připomíná levicové radikální skupiny Frakce Rudé armády (RAF), Revoluční buňky (RZ) a Rudé brigády, které působily v sedmdesátých letech minulého století ve Spolkové republice Německo, respektive v Itálii. Spojuje je především ideologie, která hlásá otevřený boj proti kapitalismu a revoluci. SRB se sama hlásí k anarchismu a komunismu. Jejím cílem je v boji svrhnout kapitalismus a prosadit "skutečný komunismus".

Jako jejich předchůdci, nespokojené generace mladých západních Němců a Italů, vnímají dominanci kapitalismu jako nezměnitelnou v legislativním rámci, který dle nich slouží režimu, a proto se uchylují k revolučním útokům zápalnými lahvemi apod. Tento způsob boje považují za legitimní, jelikož nevidí jiné možnosti, jak porazit současný kapitalistický režim. Násilí považují za legitimní také proto, že současný stav chápou jako "třídní boj", tedy jakousi válku. Vrací se tak ke konceptům přímých (subverzivních) akcí, které právě tolik akcentovaly RAF a Rudé brigády.

Stejně jako například RZ je SRB tvořena sítí buněk, které provádějí jednotlivé akce v dosud nevyjasněné organizaci hnutí. Stejně jako RAF vydávají komuniké, ve kterých informují o příčinách svých akcí. A stejně jako RAF je podepisují jménem buňky (například Černá brigáda, Proletářská solidarita, Kuchaři benzinového menu). Z komuniké je patrný záměr hnutí, a to otevřený boj proti kapitalismu, přímé akce, boj proti policii (jako represivní složce režimu) a bezpečnostním kamerám (jako dohledu režimu).


Inspirace komunismem je obrovská, možná větší než anarchismem. Někteří členi se označují za "soudruhy", mluví o "třídním boji", "dělnické třídě" a "vykořisťování", chtějí nastolení komunismu či marxismu, odstranění moci a provedení revoluce. Inspiraci komunismem prokazuje i logo, které zahrnuje rudou pěticípou hvězdu. Očividně se tak jedná o první generaci levicových radikálů, kteří v novém liberálně demokratickém kapitalistickém Česku pociťují tíživou nemohoucnost. Nicméně jsou přesnou kopií předchozích generací radikálů v západním Německu a Itálii.

V současnosti proběhl zátah na SRB a bylo obviněno šest lidí, tři byli obviněni z terorismu a hrozí jim doživotí. SRB dosud zapálila několik aut, včetně policejních, mýtnou bránu a poškodila fasády stavby luxusních bytů a firmy prodávající bezpečnostní kamery. Své útoky chápou jako akt boje s režimem, výraz solidarity s uvězněnými spolubojovníky a snahu o povzbuzení následovníků. Současně se považují za součást mezinárodního hnutí odporu a odkazují na své "soudruhy" v Řecku apod.

Spojování s terorismem členové SRB odmítají a považují to za manipulaci režimu, ale jejich aktivity více než napovídají, že není obtížné je s tímto pojmem spojit. Zcela jistě provádějí boj formou městské guerilly, a sami prosazují násilí a vytváření strachu v řadách nepřítele. Vykazují veškeré symptomy hnutí odporu, které jde proti nepřemožitelně většímu nepříteli (v otevřeném boji by jistě prohráli). Proto si vybírají formu sabotáží a pečlivě vybraných útoků proti symbolům kapitalismu. Po generaci soukromého podnikání a privatizace spojené s euforií z konce reálného socialismu, přichází nová generace. Mladí stále více pociťují nedostatky tržního kapitalismu a v krajních případech jejich frustrace vede až k takovým koncům, jakým je i SRB.


* Autor textu se s cíly, prostředky ani metodami SRB neztotožňuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melkora Melkora | Web | 15. června 2015 v 12:58 | Reagovat

Dobrý den,
dovolila bych si jen připomenout, že tzv. akce Fénix, v rámci níž došlo k zásahu proti anarchopacifistické organizaci, nemá s činností SRB nic společného.
Zatčeným v rámci této akce je přičítána údajná příprava teroristického útoku na vlak. Ten měl proběhnout zápalnou lahví na trati, kde žádné vlaky nejezdí. (Kolem této monstrakce je vůbec celá řada otazníků, včetně nejasné a zřejmě dost výrazné role policejních provokatérů)
V souvislosti s aktivitami SRB nebyl dosud nikdo ani zatčen, ani obviněn.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama