Daredevil (2015) - (TV seriál)

14. dubna 2015 v 18:03 | MarX |  Filmy
Marvel a Netflix vypustily svůj nejnovější televizní seriál, který se stal okamžitě po zveřejnění trhákem. Daredevil, neboli takový každodenní, ale slepý, maskovaný hrdina, už má za sebou film z roku 2003, kde hlavní roli ztvárnil Ben Affleck a současně ji zazdil na dalších dvanáct let. Charlie Cox nyní pod dohledem Drewa Goddarda napravuje reputaci, a jak to dopadlo?


Netflix má tu výhodu, že najednou zveřejňuje všechny díly dané série, a tak není třeba s hodnocením čekat několik měsíců, ale lze ho splácat ještě než by dojmy stačily vychladnout. Když se podíváme na CSFD.cz, vidíme, že tuzemští diváci hodnotí nový seriál 90 %. Řada z nich však s hodnocením nečekala ani k druhému dílu, dalším stačily tři, zbylí jsou bandwagon. Rottentomatoes.com nalezl zvláštní shodu mezi diváky i profesionálními kritiky, kteří shodně hodnotí seriál 97 %. Na Metacritic.com jsou kritici jako obvykle více obezřetní a dávají jen 75 %.

Stojí to za takto vysoké hodnocení? Vysvětlením možná je, že DC nám v televizi servíruje teenagerovské telenovely v kostýmech a tak je cokoliv trochu více realistického a drsného okamžitě oslavováno. Je fakt, že Daredevil působí jako závan svěžího větru, ale stejně si nezaslouží oněch 90 %. Má vysoký potenciál, možná, že v dalších řadách těchto kvalit docílí, ale prozatím v takových výšinách není. Jak jinak chápat, že nejvýraznější postavou je záporák, tedy Wilson Fisk v podání Vincenta D'Onofria?

Vrcholy první série jsou díly číslo 8 a 13 (tedy finále). Ostatní je jen natahovaná výplň. Sérii by daleko více slušel rozměr minisérií (tedy například 6 až 8 dílů na jednu řadu). Daredevil získá svůj kostým až v posledních dvaceti minutách 13. dílu a do té doby tam pobíhá v upnutém tričku a šátku, což sice vychází z kresby Franka Millera, ale není to dost dobré na 12 dílů. Navíc televizní zpracování oné kresby působí, jakoby Dexter ke svému oblečku přidal šátek přes oči.

Do další řady bych tak poradil několik zásadních momentů, které by sérii prospěly:


1) Zbavit se otravné postavy Karen Page (Deborah Ann Woll), kterou Fisk v komiksu stejně zabije a tak to dodá příběhu osobní rovinu pomsty. Její postava byla doposud jen hrozně emocionálně otravná, když se její repliky skládaly z uražených výlevů, že se ostatní nestarají o tak důležité věci jako ona a že ostatní jsou v podstatě sobci, kteří jí odmítají sdělovat každý detail svého života.

2) Zpytovat svědomí za zabití Bena Uricha. Tento novinář je v komiksu základem pro vyprávění lidštější stránky superhrdinských témat, no už se asi navyprávěl dost. Škoda, scénárista stejně u postavy tápal a nakonec se točil jen kolem jeho nemocné ženy. Škoda. Vondie Curtis-Hall ho hrál dobře.

3) Omezit výskyt Foggyho. Chápu, postava vtipálka je pořád oblíbená a i v komiksu má své místo, ale všeho moc škodí. Eliminace se podařila tak od 10. dílu. Jen tak dál.

4) Sledovat a učit se od jednání i hereckého výkonu postavy Wilsona Fiska, potažmo herce D'Onofria. Wilson Fisk je strhující postavou, kterou televize už dlouho nevyprodukovala. Obrovské charisma a hlavně podařený popis psychologie postavy. I díky němu je 8. díl vrchol první řady.

5) Vést více rozhovorů mezi Mattem a knězem. Rozhovory o Bohu a Ďáblu patří do katolické atmosféry Daredevila. V seriálu navíc byly takřka jediné, které dávaly hlubší smysl.

6) Zlepšit kostým. V 13. díle sice došlo na zmiňovaný tradiční kostým, ale nemyslím, že jde o designerský vrchol. Určitě je tedy co zlepšovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melkora Melkora | Web | 15. června 2015 v 12:50 | Reagovat

Děkuji za typ! Daredevila mám ráda a seriál ráda zhlédnu i přes jeho mnohé hříchy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama