Duben 2015

Daredevil (2015) - (TV seriál)

14. dubna 2015 v 18:03 | MarX |  Filmy
Marvel a Netflix vypustily svůj nejnovější televizní seriál, který se stal okamžitě po zveřejnění trhákem. Daredevil, neboli takový každodenní, ale slepý, maskovaný hrdina, už má za sebou film z roku 2003, kde hlavní roli ztvárnil Ben Affleck a současně ji zazdil na dalších dvanáct let. Charlie Cox nyní pod dohledem Drewa Goddarda napravuje reputaci, a jak to dopadlo?


Netflix má tu výhodu, že najednou zveřejňuje všechny díly dané série, a tak není třeba s hodnocením čekat několik měsíců, ale lze ho splácat ještě než by dojmy stačily vychladnout. Když se podíváme na CSFD.cz, vidíme, že tuzemští diváci hodnotí nový seriál 90 %. Řada z nich však s hodnocením nečekala ani k druhému dílu, dalším stačily tři, zbylí jsou bandwagon. Rottentomatoes.com nalezl zvláštní shodu mezi diváky i profesionálními kritiky, kteří shodně hodnotí seriál 97 %. Na Metacritic.com jsou kritici jako obvykle více obezřetní a dávají jen 75 %.

Stojí to za takto vysoké hodnocení? Vysvětlením možná je, že DC nám v televizi servíruje teenagerovské telenovely v kostýmech a tak je cokoliv trochu více realistického a drsného okamžitě oslavováno. Je fakt, že Daredevil působí jako závan svěžího větru, ale stejně si nezaslouží oněch 90 %. Má vysoký potenciál, možná, že v dalších řadách těchto kvalit docílí, ale prozatím v takových výšinách není. Jak jinak chápat, že nejvýraznější postavou je záporák, tedy Wilson Fisk v podání Vincenta D'Onofria?

Vrcholy první série jsou díly číslo 8 a 13 (tedy finále). Ostatní je jen natahovaná výplň. Sérii by daleko více slušel rozměr minisérií (tedy například 6 až 8 dílů na jednu řadu). Daredevil získá svůj kostým až v posledních dvaceti minutách 13. dílu a do té doby tam pobíhá v upnutém tričku a šátku, což sice vychází z kresby Franka Millera, ale není to dost dobré na 12 dílů. Navíc televizní zpracování oné kresby působí, jakoby Dexter ke svému oblečku přidal šátek přes oči.

Do další řady bych tak poradil několik zásadních momentů, které by sérii prospěly: