Majitelé obchodů preferují zisk nad lidmi

3. února 2015 v 13:57 | MarX |  Aktuality
Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu vydaly prohlášení, že nesouhlasí se záměrem levicových senátorů zavést nařízení o zavírací době obchodů o státních svátcích. Majitelé obchodů chtějí mít o svátky otevřeno, ale sami by si tam stoupnout nešli.

O co vůbec jde?
Levicoví senátoři tak nějak sem tam plní předvolební sliby a nyní se rozhodli, že zavedou povinnost nechat obchody se spotřebním zbožím o státní svátky zavřené. Ačkoliv se to může zdát všelijaké, ve většině okolních zemí to je běžný standard. Nařízení by se přitom týkalo pouze obchodů s prodejní plochou nad 200 m². Tedy především velkých řetězců.

Co na to obchodníci?
Předně je potřeba říci, že se to v žádném ohledu nedotkne malých obchodníků, leda zvýšením tržeb. Naopak je to rána pro majitele velkých řetězců, kteří tím přijdou o milionové tržby. A to se jim samozřejmě nelíbí a jelikož mají silnou lobby, je zcela možné, že si prosadí svou.


Jaký je spor?
Obchodníci viní stát ze zbytečné regulace, která povede přinejmenším k snížení mezd a při nejhorším k masivnímu propouštění. Tedy, snaží se tvářit tak, že nejvíc budou tratit zaměstnanci, nepřiznají však, že viníkem dopadu na zaměstnance není stát, ale sami zaměstnavatelé a jejich ziskuchtivost. Řekněme si fakta: státních svátků je osm do roka! Zaměstnanec tak přijde přibližně o 650 Kč za vynechaný den, tedy o 5.200 Kč ročně. To samozřejmě není nezanedbatelná částka, především proto jakou almužnu majitelé velkých řetězců svým řadovým zaměstnancům platí. Nicméně se jedná o částku, která je dle senátorů odpustitelná, výměnou za další volné chvíle strávené s rodinou o Vánoce, Velikonoce či na Nový rok. Obchodníci se, ale bojí milionových ztrát, a proto se snaží hrát na notu svobody podnikání a nechtěných dopadů na zaměstnance. Mediálně se prezentují, že mají starost o vše, kromě vlastních zisků či ztrát. Ale když mají takovou obavu o finanční situaci svých zaměstnanců, proč si neodpustí část svých bonusů a nezvýší jim plat? Ve skutečnosti jim jde jen o zisk a své zaměstnance nevnímají jako lidi, alespoň ne jako lidi, kteří by jim samým byli rovni.

Je strach obchodníků na místě?
Stát přitom také přijde o miliony, z DPH a dalších daní, ale pro některé senátory to je rozumná ztráta, která podpoří sociální vztahy a kulturní vyžití. Chápal bych obavy obchodníků, kdyby stát chtěl zakázat prodej například o všechny neděle (i taková nařízení v Evropě platí), ale když se jedná o pouhých osm dní? Tady jde jasně jen o nezdravou chamtivost. Proto přeju senátorům ať nátlak lobby vydrží a svůj návrh prosadí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama