Knick - seriál o boji proti předsudkům

5. února 2015 v 12:47 | MarX |  Filmy

Televizní seriál The Knick (v české distribuci uveden jako Knick: Doktoři bez hranic) je ukázkovým obrazem boje proti předsudkům. Přidáme-li k tomu fakta, že režisérem seriálu je slavný Steven Soderbergh a v hlavní roli exceluje Clive Owen, je o úspěch postaráno.

(* Clive Owen jako Dr. John W. Thackery, oficiální promo materiály - Cinemax.)


Televizní seriály v současnosti zaznamenávají svou zlatou éru a rok 2014 byl pro nás velmi štědrý. Měli jsme možnost vidět tak skvělé seriály jako True Detective (Temný případ) či Fargo a druhé řady seriálů Peaky Blinders a House of Cards. Seriál Knick je dalším takovým úspěchem.

Americká kabelová televizní stanice Cinemax vsadila na oblíbené prostředí nemocnice v hlavní roli se svérázným chirurgem Johnem W. Thackerym (v podání Clivea Owena). Nejde však pouze o tradiční tele-románové cliché. Možná i proto, že stanice Cinemax je vlastněná HBO. A právě HBO je stanicí, která za posledních deset let nejvíce přispěla k vybudování renomé kvalitních autorských seriálů.

Děj je zasazen do New Yorku roku 1900 a točí se kolem fiktivní soukromé nemocnice Knickerbocker. Kromě ukázek všemožných zaostalých a z dnešního pohledu nevědeckých postupů, tvůrci vsází především na otázku společenských předsudků. New York roku 1900 znamená především rasové a genderové předsudky. Ale téměř každá z hlavních postav představuje bojovníka proti některému z předsudků. Nejvíce patrné to je na příkladech Dr. Algernona Edwardse (hraje ho Andre Holland) a Cornelie Robertsonové (hraje ji Juliet Rylance).


Dr. Edwards je sice vystudovaný lékař s nejlepšími výsledky, ale má jeden neskonalý nedostatek, a to ten, že je černé pleti. Tento faktor ho ve vysoce rasistické společnosti řadí maximálně na pozici uklízeče a ne doktora, a to nejen u jeho kolegů, ale také u samotných bělošských pacientů, kteří ho odmítají, a to i v ohrožení života. Tak hluboce zakořeněná je jejich nenávist. Je vcelku jasné, že poté celý seriál bojuje o uznání, což se mu také daří.

Cornelie Robertsonová je v dnešním chápání emancipovanou a cílevědomou ženou se silným sociálním cítěním. Nicméně rok 1900 je stále světem mužů a ženy mají vytyčené pouze dvě role, a to matky a hospodyně. Stejný osud má čekat i Cornelii. Nicméně ona sama by raději řídila nemocnici, což se jí také řadou oklik víceméně daří. Současně se přes své zasnoubení zamiluje do Dr. Edwardse, a tím se nám zjevuje další předsudek rasově smíšených párů. Tragické vyústění tohoto vztahu naznačuje, kde končí tolerance a možnosti sociálního pokroku roku 1900.

V dalších rolích vidíme jeptišku, která přes církevní zákaz a řadu předsudků v tajnosti vykonává interrupce ženám v těžké životní situaci, zkorumpovaného řidiče primitivní sanitky (tedy koňského povozu), který je přes svůj hrubý vzhled a vystupování v nitru dobrým člověkem, a také cílevědomého chirurga, který postupně zjišťuje, že i lidé tmavší pleti mohou být stejně schopní jako běloši. Na pozadí těchto osudů se také odehrává sociální boj mezi chudými a bohatými. New York je vylíčen jako město luxusních čtvrtí bohatých bělochů a žalostných a nemocemi prolezlých chudinských čtvrtí dělníků a přistěhovalců. Celý seriál tak je vedle své románové stránky ukázkou předsudků roku 1900 a současně možností a limitů jejich překonání.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Egoped Egoped | E-mail | Web | 5. února 2015 v 17:00 | Reagovat

Vidíš to, já na tenhle seriál málem zapomněl a to jsem mu chtěl dát rozhodně šanci. Díky za připomenutí.

A jedna otázka, co mě napadla, když jsem koukal na ten úvodní obrázek: Je na něm Owen vyobrazen schválně podobný Hitlerovi nebo mám jen bujnou fantazii? :)

2 Captain Captain | Web | 5. února 2015 v 17:46 | Reagovat

Tak myslím, že jsem si právě na seznam seriálů přidala další...

3 MarX MarX | 5. února 2015 v 19:38 | Reagovat

[1]: Myslím, že ta podobnost je čistě náhodná. ;)

4 Andrea R. Andrea R. | E-mail | Web | 18. března 2015 v 13:32 | Reagovat

Podobnost s Hitlerem mě taky praštila do očí jako první. :D Seriál neznám, takže si ráda zase rozšířím obzory. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama