Islám v ČR nechceme!? aneb Vítězství předsudků

3. února 2015 v 14:44 | MarX |  Aktuality
Lidstvo za svou historii vytvořilo celou řadu předsudků, z nichž některé způsobily strašné činy (antisemitismus, anticikanismus, homofobie, sexismus, a tak dále a tak podobně). Dnes je v našich končinách do budoucna nejvíce riskantním předsudkem představa radikálního krvavého islámu. A poučilo se lidstvo?

Proč islám? Původ nenávisti
Různé útoky jednotlivců či skupin, které spojuje přihlášení se k radikálním, tj. fundamentálním, formám islámu (lépe řečeno k organizacím, které takto vystupují) a k tomu tradiční mediální a politická masáž, vedly tehdy zpohodlnělé Evropany k nové vlně organizované nenávisti. Vznikly nové organizace typu Islám v ČR nechceme! a pomalu začíná mezi lidmi převládat obecný názor o tom, že islám jako takový je násilný a ohrožující evropskou liberální demokracii.

Původ nenávisti je velice složitý a k jeho vysvětlení existují pověřenější knihy a studie. Ve zkratce bych ale řekl, že po pádu SSSR ztratila západní Evropa nepřítele a poté usilovně hledala, kde mohla, aby nějakého nalezla. Zlom nadešel při útocích z 11. září 2001, kdy se o roli nepřítele zasloužilo 19 lidí-únosců. Těchto 19 lidí obrátilo Západ proti islámu. Bylo by to možné, kdyby nebyli demokracií ukolíbaní obyvatelé Západu lační po nepříteli? Smrt přes dvou tisíc lidí spustila lavinu do té doby pro Západ nezajímavých, a tím pádem nevysílaných, zpráv o hrůzách konaných v arabském třetím světě. Média po dalších patnáct let až dosud zveřejnila mnoho zpráv o hrůzách konaných ve jménu islámu. O hrůzách, které by se pro nás (obyvatele Západu) jakoby přes noc objevily z ničeho.


Vhodnost nepřítele
Islám vyznává přes miliardu a půl věřících (tedy přes 20 % světové populace), je tedy důstojným soupeřem Západu - když ne křesťanského, alespoň stojícího na židovsko-křesťanských tradicích. Je to střet jiných kultur, životních stylů i politických ideologií. Je to takřka ideální nepřítel. Mediální masáž způsobila, že je nám Evropanům islámský svět náhle tak nějak blíž, a tím spíše nás ohrožuje, konkrétně tedy "náš evropský způsob života‟ - ať to znamená cokoliv. Je zajímavé pozorovat, jak jedním dechem mluvíme o jednotném evropském způsobu života a druhým dodáváme, že není nic jako jednotná Evropa, kterou by mohla reprezentovat Evropská unie a že je nutné zachovat národní státy. To vše je výsledkem maloměšťanského konzervatismu, který pod rouškou ohrožení nabízí snadný pocit společné identity.

Nesmyslnost předsudku
Z historie je patrné, jak nespravedlivé činy vznikají v důsledku vyhrocených předsudků. Antisemitismus napomohl masakru Židů, anticiganismus masakru Romů, homofobie zavírání a dehonestaci homosexuálů, sexismus ponižování žen, rasismus masakrům původních obyvatel, zotročení Afričanů atd. Dnes na to hledíme skrz prsty. Říkáme, že teď jsme liberální demokraté a že jsme nejlepší na světě. Avšak všichni původci výše zmíněných předsudků byli i Evropané, kteří tak často jednali právě ve jménu demokracie (viz imperialismus a kolonialismus). Není to historie temného středověku, je to historie evropské demokracie. Islamofobie je jen nejvíce aktuálním trendem.

Kde je zlo?
Zlo není islám, tak jako nebyli černoši podlidé, ženy nebyly jen kuchařky, Židé nebyli původci neštěstí křesťanů a Romové nejsou příčinou deficitů státního rozpočtu. Silný hlas islamofobie v ČR je dán nevzdělaností a marností některých obyvatel ČR. Pokud veškeré informace o islámu čerpáte z televize, poté je jasné, že vidíte jen vraždy, teror a násilí. Ale stejně tak by to znamenalo, že na dálnicích pořád jen padají mosty a havarují auta. Nebo že letadla prakticky při každém letu padají, slyšeli jste v TV zprávách snad už o tom, že by běžný let dopadl bezpečným přistáním na cíleném letišti?

Je velmi příznačné, že je u nás (v ČR) míra islamofobie tak vysoká, ačkoliv zde žije jen minimum muslimů a nebyl zde doposud spáchán žádný nábožensky (islámem) orientovaný zločin. Takhle totiž předsudky fungují. Přitom historie potvrzuje, že pronikání různých kultur všechny strany obohacuje. Proč se tedy uzavírat ve strachu, který jsme si vytvořili z vlastních předsudků?
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 hogreta hogreta | E-mail | Web | 3. února 2015 v 15:29 | Reagovat

Konečně jsem si na toto téma přečetla inteligentní článek, který pracuje s argumenty. Asi není nic co dodat, snad jen - děkuju.

2 Egoped Egoped | E-mail | Web | 3. února 2015 v 16:32 | Reagovat

Sláva, sláva sláva a díky za tvůj text :)

Takové malé zjevení mezi ostatními články. To s těmi dálnicemi a letadly je fajn připodobnění..

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 3. února 2015 v 16:53 | Reagovat

Souhlasím. Podle mě by se měl islám tolerovat - nechat je vyznávat víru - ale ne předělávat naše zákony... V dnešní době se holt těžce hledá zlatá střední cesta.

4 Egoped Egoped | E-mail | Web | 3. února 2015 v 17:07 | Reagovat

[3]: Když to je právě to jablko sváru: Když náboženství, resp. jeho vyznání koliduje se sekulárními zákony. Kde je právo svobody vyznání (a jeho praktikování) a kde už je právo někoho druhého...

5 Yoania Yoania | Web | 21. července 2017 v 7:33 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone7. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Podrobností WEB!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama