Srpen 2014

Pravice oživuje své zapomenuté militantní vzpomínky

29. srpna 2014 v 20:50 | MarX |  Aktuality

Dle zpráv v médiích se mezinárodní situace ve sféře tzv. západu zase jednou zhoršuje. Postup radikálního sunnitského hnutí, vymáhajícího si silou vznik svatého islámského státu na území dnešní Sýrie a Iráku, znepokojuje USA a tím i jeho spojence v NATO. Podobné reakce si vyžaduje i stále zamotanější pobyt ruských vojáků na území separatisty ovládaného východu Ukrajiny.

USA jsou znepokojeny. Obama volá po útoku na Irák (není to už klišé? Možná by to chtělo zvolit jinou metodu...), opět proti radikálním islamistům, kteří svou vizi státu prosazují historicky obvyklou cestou násilí a nesnášenlivosti k ostatním etnikům. Ihned se k němu přidal francouzský prezident Hollande, který se domácí problémy snaží řešit zastoupením britského premiéra v roli evropského kývače, když řekl, že u islamistů není žádná strana hodná francouzského spojenectví. Oba se přitom ve svém národním ideologickém spektru řadí spíše k levici.

V Česku se situace jeví opačná. Po použití vojenské síly zde stále více volají pravicové strany. Stálicí je Okamura a jeho Úsvit, který by nejraději nepřizpůsobivé a jinak smýšlející občany zavřel do pracovních táborů, proti kterým koneckonců neměl nic ani za nacistické okupace. Novinkou je ODS, která se svým novým "správně pravicovým" předsedou Fialou volá po netoleranci vůči islámské menšině v ČR a po nátlaku vůči Putinovi. Nad Putinem za poslední víkend zlomila hůl i TOP09, která volá po zvýšení sankcí a vyhrocení konfliktu za pomoci vojenské nátlakové síly NATO. Pravicové strany mají jasno - východ Ukrajiny patří do Ukrajiny, Ukrajina patří do EU a NATO. Putin a jeho Rusko už nesmí mít nárok na východní Evropu. Ta musí patřit EU a západu.

SMS od operátora k zamyšlení

12. srpna 2014 v 15:25 | MarX |  Aktuality

Vzal jsem svůj telefon a přečetl si došlou SMS, abych zjistil, že pro mě má můj drahý operátor upřímnou radu. Psali mi něco ve smyslu: "Přiznejte si, že váš telefon už dosluhuje, pořiďte si nový super Samsung...". To, že operátor ví jaký mám typ mobilu - i když jsem ho s tím nikdy neseznámil - vím již z internetové samoobsluhy a po nějakém čase jsem se s tím smířil. To, že náš ekonomický systém žádá, abychom odkládali použitelné věci pro nové, jen aby se pomohlo produkci a tím prosperitě, vím také. Ale stejně mě to znovu a znovu udivuje.

Je faktem, že operátor propůjčuje naše osobní údaje třetím subjektům pro jejich cílený marketing. S tím souhlasíme v obchodních podmínkách, jelikož ani jinou možnost nemáme, snad jen nemít žádný telefon. Reklamy proto ignoruju, telemarketing pokládám... Stejně je ale velmi důležité si promýšlet, kam toto sledování a sdílení osobních údajů sahá. Například operátor zná náš věk, pohlaví, adresu a pohyb (zvláště u chytrých telefonů), ví co píšeme a komu často voláme; tedy sní sen každého zaměstnance oddělení marketingu. PR pracovníci poté ušijí reklamu na naší míru. podobně funguje i Facebook, Twitter atd. Sbírají veškeré údaje, které jejich prostřednictvím provedeme a poté je poskytnou různým firmám. S tím vším se souhlasí v sáhodlouhých obchodních podmínkách, které každý zaškrtne a přeskočí.