Všeobecná moc vlivu

3. července 2014 v 8:32 | MarX |  Filosofické frky


Když se zamýšlím nad pojmem vliv, napadá mě, že musí existovat minimálně ve dvou významech, a to jako vliv inspirativní a vliv mocenský. Budu se věnovat oběma, jelikož se v obou případech jedná o zajímavé téma.

Obligátní otázka - kdo na mě měl vliv? - je sama o sobě dost záludná a člověk často odpoví spíše podle toho, co by si přál, než podle skutečnosti. Dobrá otázka také zní: jak mě daná osoba ovlivnila? Z toho plyne, že můžu být ovlivněn v dobrém, ale i špatném ohledu, avšak to už je dost abstraktní a relativní směr úvah. Soustřeďme se na konkrétní praxi. Anglofonní země mají pro takové osoby výborný termín "Role model". Ten vypovídá o mnohém, nejde ani tak o inspiraci na poli osobní kreativity, jako spíše následování vzoru. "Role model" je modelový vzor a naším cílem je ho následovat, napodobovat a ve finále se v něj přetvořit. Ve většině případů bývají tyto pokusy jaksi laciné a značně amatérské. Vhodné je si povšimnout, kdo bývá vzorem - jsou to především hvězdy popkultury (zpěváci, herci...) a self-made hrdinové kapitalismu (jako Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckenberg, atd.). Ze schématu tedy plyne, že dnes táhnou příklady, které signalizují slávu a finanční úspěch. Některé Vlády, jako například ta v USA, se snaží vytvořit kulty "role models" i mimo popkulturní sféru, a to například v obrazech tzv. běžných hrdinů (učitelé, lékaři, hasiči, policisté, vojáci, astronauti...). Vytváří tak hodnotový systém a vymezuje morálku společnosti. Tímto se dostáváme ke druhé skupině - mocenskému vlivu.

Mocenský vliv lze snadno shrnout pod pojmem politická moc. Ta dnes, stejně jako dříve, nenáleží jen politikům, kterým je víceméně legitimně svěřována, ale také tzv. šedým strukturám za oponou. Různí lobbisté, poradci, korporace, magnáti, diplomaté - ti všichni oplývají mocí a vlivem. Jejich zásadní role zůstává skrytá a neveřejná. Často se spekuluje, kam až jejich vliv sahá a některé spiklenecké teorie hovoří o tom, že se jedná o skutečné vládce a politici jsou pouze jejich loutky. Nad tím se asi není třeba nyní pohoršovat, více zásadní je, že bez těchto mocenských struktur by celý systém správy země a ekonomiky přestal fungovat. Jsme tedy doslova uvězněni ve vlivu mocných.

Lze tedy vidět, že vliv hraje ve společnosti zásadní roli. Společnost i ekonomický systém jsou vytvořeny vlivnými osobami a zájmovými skupinami. Všechno, co bylo v okolí postaveno, všechno, co v okolí funguje za instituce, bylo iniciováno nebo schváleno vlivnými osobami. Naše vzory, které chceme následovat, zase určují naše chování a často i myšlení. Vytváří se tak společnost, ve které naplno ztrácíme svobodu tvořit a žít podle svého a dostáváme se do područí osob s vlivem, což ale koneckonců je hlavní účel vlivu jako manipulující síly. Samozřejmě, že vliv může být nástrojem k prosazování obecného i individuálního dobra, ale takový názor se dnes jeví jako čirý idealismus.

Je tedy asi nutné se více soustředit na vlivy, které nám pomáhají hledat vlastní, alternativní cestu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sarinka Sarinka | Web | 3. července 2014 v 11:30 | Reagovat

Pekne napísané. Celkom ma to chytilo. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama