Temný případ (2014) - (TV seriál)

4. července 2014 v 9:00 | MarX |  Filmy


Tento kriminální případ, odehrávající se v devadesátých letech v pokrokem zapomenuté bažinaté krajině Louisiany, je skutečně značně temný, k čemuž napomáhá i ponurý filtr kamery, dobře zvolené záběry krajiny, mystické symboly i všudypřítomná melancholie. Americký spisovatel Nic Pizzolatto, který napsal scénář a dokonce se chopil role vedoucího projektu přináší moderní formu výpravy a zpracování klasického příběhu, který pouze doplnil o mystickou atmosféru amerického jihu a rozervaného protagonistu. Režisér Cary Joji Fukunaga poté odvádí poctivou práci, ale sám nepřináší nic závratného (snad vyjma známé a skutečně choreograficky povedené dlouhé scény na konci čtvrtého dílu).


Klíčem úspěchu však nebyl jen dobrý scénář, ale také dobří herci. Nejdůležitější postavou je dle mého soudu detektiv Rust Cohle ztvárněný Matthewem McConaugheyem. Cynicky filosofující detektiv, který je zasažen smrtí své dcery, je převelen do jižanského zapadákova, aby to u policie už tak nějak doklepal. Rust ovšem dostane na starost zajímavý mystický případ vraždy, která změní jeho i další životy. Jeho parťák lokální detektiv Marty Hart (Woody Harrelson) ztělesňuje jižanské konzervativní a křesťanské tradice. O střety názorů tedy nemůže být nouze. Nicméně žádná z hlavních postav není šablonovitá, ani tak prostá, jak by se mohlo zdát. O ostatních postavách to už tolik neplatí.

Nicméně stanici HBO se podařil nečekaný kousek. Nikdo dnes již nemusí dokazovat, že detektivní seriály mohou být i inteligentní, ale u HBO dokázali, že můžou být nejen inteligentní, ale naprosto kultovní. McConaughey zase dokazuje, že umí zahrát takřka cokoli a jeho Rust Cohle je po všech stránkách výborně zahranou postavou, od stylu řeči, výrazu až po chůzi a pohyb těla. Temný případ je v současnosti špička žánru a jeho osm dílů poskytuje divákovi dostatek času se do příběhu zakousnout, nicméně stejně tak limituje rozsah možného rozvedení osudů vedlejších postav. Jak bylo oznámeno pokračování nebude, tedy alespoň pro Rusta a Martyho. Další série má totiž pojednávat o jiných postavách a jiném případu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama