Svatá hora (1973) - A. Jodorowsky

2. července 2014 v 21:30 | MarX |  Filmy


Nedávno na mě sedla nějaká surrealistická moucha a já dostal nutkání zhlédnout mistrovská díla žánru. Po několika kraťasech (Andaluský pes (1928), Vyměněné hlavy (1957)), které mě zrovna nenadchly, jsem vstoupil do prudších vod surrealistického filmu. Co jsem tak postřehl, tak se surrealismu dařilo u evropských filmových tvůrců - Jean-Luc Godard, Fernandu Arrabal, Luis Buñuel... Buñuelovu tvorbu znám dobře, Godardovi a Arrabalovi se věnuji v současnosti, ale film, který mě uchvátil byla Svatá hora Alejandra Jodorowskyho z roku 1973.

S Jodorowskym jsem se seznámil v dokumentu Jodorowsky's Dune z roku 2013, ve kterém bylo pojednáno o tvorbě ambiciózního projektu - o přípravách k natáčení Jodorowskyho verzi Duny. Z množství zajímavostí lze zmínit, že se v hlavních rolích měli objevit osobnosti jako Salvador Dalí, Orson Welles, David Carradine či Mick Jagger. Hudbu měli skládat Pink Floyd. Adaptaci slavné knihy Franka Herberta chystal Jodorowksky dva roky v 70. letech, ale z projektu nakonec sešlo a režie byla o několik let později svěřena Davidu Lynchovi.

Nicméně snímek, který Jodorowskymu zajistil pozornost a přivedl ho k Duně byla právě Svatá hora. Tento surrealistický počin je skutečným skvostem kinematografie. Začátek se sice jevil zmatený a trochu nudný, ale od proslulé scény ve věži alchymisty již snímek nabírá nečekaně zábavné a trefné otáčky. Děj pojednává o nuzném zloději, který je tížen stínem poraženectví a nízkosti. Poté, co mu alchymista odhalí, že ze špíny svého bytí může ukout zlato, se zloděj otevírá duchovní proměně. Alchymista, kterého ztvárnil sám Jodorowsky, představuje možnost duchovního poznání, jím vybraní apoštolové poté typický produkt doby - zhýralé, chamtivé a marnotratné podnikatele a politické poradce. Vede je duchovní očistou od klamu peněz a bohatství až po buddhistické odmítání existence vlastního Já. Příběh vrcholí zvratem, který film posouvá o další level a přesouvá ho z pasivního promítacího přístroje až k divákovi. Všem doporučuji zhlédnout tento myšlenkově silný a oslovující film.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama