Osobní bankrot jako výsledek ekonomiky dluhů

2. července 2014 v 20:23 | MarX |  Aktuality


Současná společnost je založena na konzumaci zbytného zboží, které je každou minutu servírováno na stříbrném, ne-li zlatém, podnosu a sličná servírka nás vyzývavě přesvědčuje, že se jedná o zboží nutné a nezbytné; ostatní hosté v tomto pomyslném podniku jen bezduše přikyvují. Skutečně, když se podíváme, kam až to dotáhl kdysi nevýznamný a opovrhovaný obor marketingu, zjistíme, že dnešní společnost je marketingovými triky odkojena a je na ně zcela zvyklá, avšak ne ve smyslu odhalení klamu, ale podvolení se a akceptací. Reklamy, mediální masáž, televizní produkce, popkulturní vlivy - tyto prvky nám přijdou samozřejmé a přinejmenším zábavné, je však také pravdou, že se v nich skrývá manipulace. Obchodníci využívají popkulturu a technologie k prodávání svých výrobků tou nejvíce efektivní cestou, a to vytvořením dojmu potřeby a samozřejmosti. Ve společnosti, kde budou lidé obecně přijímat jejich zboží jako nutné, se nikdo neodváží proti tomuto klamu protestovat.

Tímto základním manipulativním trikem se v lidech vytvořily falešné potřeby. Systém však zůstal stejný a skromné výdělky poloviny obyvatel západního světa a většiny obyvatel rozvojových zemí, nedovolily lidem si tyto výdobytky pokroku dopřát. Proto se obchodníci rozhodli masově zpřístupnit půjčky, které jsou již ze své podstaty pro klienta nevýhodné. Mají mu pouze umožnit okamžité uspokojení potřeby a snížení společenského tlaku, který na něj okolí již vcelku nevědomě vyvíjí. Půjčky se staly tak lukrativním zbožím, že se z nich stal velký byznys ve všech smyslech tohoto slovního spojení. Půjčku nyní nabízí kdekdo a dobře ví proč.

Zboží je doma, ale divná pachuť zůstává. V čem je tedy problém? Falešná potřeba byla uspokojena, ale prázdno zůstalo. Plat zůstal stejný a splátkový kalendář je neúprosný. V nejhorších případech si takový člověk vezme další půjčku a roztočí spirálu, ze které nevede žádná vítězná cesta. Končí to exekucí, osobním bankrotem, vězením nebo v krajních případech sebevraždou. Na vině přitom zůstává systém, manipulující s lidmi a zahrávající si s jejich psychikou. Vytváří falešné potřeby a lidi tak přivádí k dluhům. Vymanit se z léty prověřované a odborníky - osobami z PR, marketingu, psychology a sociology - připravované manipulace je nesnadné. I proto dnes narůstá počet osobních bankrotů či fingovaných loupeží. Ale dokud se nezmění systém, tak k tomu bude docházet dál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama