Levá ruka tmy (1969) - U. K. Le Guin

5. července 2014 v 15:27 | MarX |  Čítárna

Po přečtení románu Vyděděnec, jsem se rozhodl pro další slavnou knihu americké spisovatelky Ursuly Le Guin, a to pro Levou ruku tmy (v originále The Left Hand of Darkness, 1969). Kniha je čtvrtým dílem volného cyklu Hain opět byla oceněna cenami Hugo a Nebula.

Vypráví o vyslanci meziplanetárního shromáždění Ekumen, který přistane na arktické planetě Gethen v království Karhide. Vyslanec Gently Ai má za úkol přesvědčit vládnoucí vrstvu planety k zapojení do Ekumenu, jehož poselstvím je modernizovat a provázat veškeré obydlené planety ve vesmíru. Problém je v tom, že dle nařízení Ekumenu je jediným vyslancem, který je navíc vybaven pouze dorozumívacím zařízením s centrální planetou. I proto obyvatelé planet těmto individuím často nevěří a nechávají je uvěznit či je svěřují do lékařské péče, zvláště pokud přistanou na zaostalejších planetách, jakou je i Gethen, na které dosud neobjevili princip letectví. Roli hraje i strach vládců z možné centrální nadvlády Ekumenu.


Gently Ai si za první pokus o přesvědčení vybral království Karhide, kde se seznamuje s tamními obyvateli a zjišťuje, že na planetě žijí bezpohlavní lidé se sníženou tělesní teplotou přizpůsobenou mrazivému počasí. Jejich bezpohlavnost se projevu potenciální oboupohlavností bez charakteristických rysů pro jednotlivá pohlaví, a tím se dílo řadí k jedněm z prvních děl tzv. feministické sci-fi, která bojovala proti patriarchálnímu systému tehdejší společnosti. Brzy Gently Ai nalézá podporu u předsedy vlády Estravena, ale král se příliš bojí ztráty vlivu a Estravena pošle do vyhnanství. Gently Ai brzy poté také odchází. Oba se znovu setkají v sousední zemi Orgoreyn, která je prodchnuta utilitární byrokratickou a centralizovanou kolektivní strukturou.

V Orgoreynu je Gently Ai zatčen a poslán do pracovního tábora daleko na sever za obydlenou oblast. Z něho mu nakonec pomůže utéct právě Estraven. Společně se vydávají na osmdesáti denní polární pouť přes ledovec, aby se mohli dostat zpět do Karhide a tam přesvědčit krále o jeho chybě, což se nakonec Gentlymu podaří. Estraven se vrátit nesmí, jelikož stále trvá jeho vyhnanství.

Na knize lze ocenit ukázku strachu ztráty národní moci a odpor k začlenění do vyšších integračních struktur, i když chtějí pouze pokrok a ne dominanci. To lze dnes vidět například u obav z Evropské unie (samozřejmě po zjednodušení). Působivý je také popis života v pracovním táboře, který připomíná sibiřské gulagy. Dlouhý útěk přes ledovec je zase napsán velmi poutavě a připomíná jakýsi útěk ze Sovětského svazu někam do Finska či Švédska. Také odhaluje sílu přátelství projevující se při kritických situacích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama