Manipulace jazykem v médiích

13. července 2014 v 10:28 | MarX |  Aktuality

Každý z nás si občas přečte nějaký ten článek na zpravodajských serverech a stále doufá, že se mu dostává objektivních informací, protože tak by to mělo u žurnalistů fungovat. Dnes ráno jsem narazil na krásný příklad případu na pomezí úmyslné a neúmyslné manipulace se čtenářem.

Jedná se o článek o útoku izraelských speciálních jednotek na raketové odpaliště v Pásmu Gazy, které je ovládáno politickou stranou Hamás. Ve své skromné analýze budu vycházet ze tří článků, a to z původního zdroje z ČTK (ceskenoviny.cz), dále z vcelku svědomitě upravené verze z ČT24 (ceskatelevize.cz) a z očividně narychlo seškrtané, ale jinak zcela přejaté verze z idnes.cz. Již toto ukazuje, jak funguje české e-zpravodajství, kdy většina serverů pouze poupraví zprávu zveřejněnou jinde nebo ji rovnou celou převezme, stejně jako v tomto případě novinky.cz použily kompletní znění verze z ČTK.


Tento nedostatek tvůrčího zápalu a ochoty se tématu věnovat podrobněji by u řady serverů poté mohl znamenat pouze neúmyslnou manipulaci se čtenáři, vyplývající z lenosti zprávy detailně prozkoumávat. U původního autora (ČTK) je poté tento úmysl nejasný, zvláště v otázce mnou vybrané zprávy. V konfliktu Izraele a Palestiny či Izraele a hnutí Hamás, totiž "západ" vždy nadržoval Izraeli. Autor tak může být sám manipulován.

Druhým problémem odhalení úmyslu manipulace je samotné vyznění článku. Autoři ze všech zmíněných serverů uvedli, že jde o konflikt, který má dvě strany, že obě strany útoky oplácejí a že na obou stranách jsou zranění i mrtví. Zdá se to objektivní, tak v čem hledám manipulaci? Je v použitém jazyku. Nejdříve si můžeme porovnat titulky článků:
  • ČTK: Při průniku do Gazy byli zraněni čtyři izraelští vojáci.
  • ČT24: První průnik do Gazy: Izraelci se pokusili zničit místo odpalu raket
  • idnes.cz: Izraelské komando proniklo do Pásma Gazy, čtyři vojáci byli zraněni
Zjistíme, že došlo k nějakému přeshraničnímu konfliktu, který vedli izraelští vojáci a přitom byli čtyři zraněni.Všichni autoři nazývají útok izraelských speciálních jednotek za průnik a zahájení ofenzívy, slovo útok nikdo nepoužil. Dále měli být lehce zraněni čtyři izraelští vojáci, což se dostalo do titulku, avšak z článku se dozvíme, že tentýž útok měl na palestinské straně za následek nejen zranění, ale také smrt chlapce a ženy. Možná, že se autoři titulků rozhodli využít magického čísla čtyři, které odkazuje k nedávné smrti čtyř českých vojáků, a tím automaticky vzbudit pozornost čtenáře prolétávajícího titulky.

Dále, zatímco o jednotkách Izraele se píše jako o elitním komandu či o vojácích, o jejich palestinských nepřátelích jako o ozbrojené složce militantního palestinského hnutí Hamás a jako o bojovnících. Implikuje to obraz, že Izrael nasadil typickou západní armádu složenou z občanů, zatímco Hamás své fanatické náboženské bojovníky v šátcích.

Na závěr se chci věnovat ještě vzájemnému ostřelování území. Zatímco v ostřelování ze strany Hamásu se používá slovních spojení jako vypálení stovky raket a ostřelování raketami, při útocích ze strany Izraele se píše o náletech a vzdušných úderech. Mizí tak děsivá představa vyvolaná slovem rakety. Tato představa stovky raket letících na izraelské území se tu vyjímá před byrokratickým popisem izraelského vzdušného útoku, který úspěšně zasáhl 1 200 cílů; o počtu raket ani slovo. Navíc, jak popsali autoři z ČT24, nejsou palestinské oběti tak úplně izraelskou vinou, protože: "Již včera přitom Izraelci vyzvali obyvatele severní Gazy, aby z bezpečnostních důvodů oblast opustili". Důležité je slovo přitom.

Články tedy působí objektivně faktickým popisem, ale zvolený jazyk vytváří jisté asociace a vede ke stranictví. Není přitom jasné, zda autoři takto píší cíleně nebo jen používají stereotypní a manipulativní jazyk, který je součástí mediálního světa. Tento konkrétní příklad je pouze hraniční, ale o to více zajímavý, než jiné, zcela zřejmě manipulativní zprávy. Stejně manipulativní nemusí být jen text, ale také přiložené obrázky, jak dokazuje mnou vybraný titulní obrázek malého palestinského chlapce ohroženého izraelským bojovým vrtulníkem.

ČTK: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pri-pruniku-do-gazy-byli-zraneni-ctyri-izraelsti-vojaci/1101716?utm_source=rss&utm_medium=feed
ČT24: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/280084-prvni-prunik-do-gazy-izraelci-se-pokusili-znicit-misto-odpalu-raket/
idnes.cz: http://zpravy.idnes.cz/izraelske-komando-proniklo-do-pasma-gazy-fpn-/zahranicni.aspx?c=A140713_075157_zahranicni_cen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama