Duna (1965) - F. Herbert

8. července 2014 v 11:14 | MarX |  Čítárna


Duna patří do žánru epické sci-fi a vypráví mocenský souboj velkorodů Atreides a Harkonnenů o pouštní planetu Arrakis (přezdívanou Duna), která je bohatá na surovinu melanž (neboli koření). Frank Herbert pro tuto 640-ti stránkovou knihu vymyslel kompletní vesmír. Černá místa v příběhu poté osvětlil v dalších pěti sequelech vydávaných v letech 1969-1985. Po jeho smrti v roce 1986 ságu převzal jeho syn Brian Herbert a spolu s autorem Kevinem J. Andersonem napsali dalších čtrnáct knih, většinou prequelů. Kultovní se však stala pouze původní Duna.


Román nastiňuje vesmír, ve kterém vládne velká trojice - imperátor padišáh Shaddam IV. Corrina, monopolizovaná přepravní společnost Gilda a rada velkorodů zvaná Landsraad. Vzájemně si vyvažují moc. V příběhu dostávají Atreidové planetu Arrakis, kterou do té doby spravovali Harkonnenové, a tím začíná spletitý souboj o moc plný intrik, zrad a spiknutí.

Hlavním hrdinou je mladý vévodův dědic Paul Atreides. Od malička projevuje známky výjimečnosti, které jsou vypilovány jeho matkou lady Jessicou, benegesseritskou sestrou. Po nějaké době je Paul Atreides nucen opustit palác a vydat se pouští. Tam ovšem žijí obrovští píseční červi citliví na otřesy, o nebezpečí tedy není nouze. V poušti také žije kočovný kmen Fremenů, kterým nadužíváním melanže zmodrala oční bělma. V poušti Paul zjišťuje, jak velkým problémem je nedostatek vody. Na Arrakisu totiž není žádná povrchová voda a nikdy tam neprší. Paul tam také dojde nového vrcholu duchovního poznání a jasnozřivosti.

Mezi Fremeny je rozšířená stará legenda o mesiáši - Lisan al-Gaib nebo Mahdí - kterého bude doprovázet benegesseritská matka, jež se má stát fremenskou Ctihodnou matkou. Paulova moc postupně sílí a brzy se skutečně stane novým prorokem se jménem Muad'dib - sjednotí fremenské kmeny, vydá se s nimi válčit proti Harkonnenům a postupně vymyslí plán, jak odstavit Gildu i imperátora od moci.

Herbert ve své Duně vcelku zdařile vytvořil vesmír, který ač v budoucnosti, tak funguje na principu feudalismu, a ten poskytuje tolik oblíbené soupeření rodů. Podstatná je i nábožensko-filosofická rovina díla. Epičnost děje je umocněna mesiášským údělem a partyzánskou válkou proti Harkonnenům. Vše tak směřuje k epické závěrečné bitvě o všechno, na níž jsme připravováni od samotného začátku. Kniha byla roku 1984 zfilmována režisérem Davidem Lynchem. V roce 2000 vznikla i televizní minisérie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Drak Drak | Web | 10. července 2014 v 12:33 | Reagovat

přirovnání ke GOT dává jistý smysl. v obojím jde o moc. intriky, podvody, úplatkářství...zrcadlo lidské společnosti. jinak Lynchova Duna je úžasná. GOT jsem jen četl, na seriál jsem si zatím čas neudělal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama